X
تبلیغات
زولا

وبسایت مازندران بام ایران wWw.Mazandbam.IR

آپلود عکس

www.mazandbam.ir آدرس سایت


رحیم مشایی: بام ایران به نام مازندران ثبت جهانی می‌شود

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: براساس برنامه‌ای که کارشناسان این سازمان پیش بینی کرده‌‌اند، اواخر تیرماه امسال طی مراسمی، اثر ملی دماوند جهانی می‌شود. اسنفدیار رحیم مشایی در حاشیه سفر به مازندران با اشاره به اینکه ثبت این اثر ملی در مراحل پایانی قرار دارد، گفت: این اثر از لحاظ جغرافیایی در مازندران قرار دارد و نامگذاری آن به نام استان تهران مطرح نیست. رئیس سازمان میراث فرهنگی، درباره حراج آثار فرهنگی هنرمندان در برخی کشورهای خارجی و اقدام این سازمان برای جلوگیری از خروج این آثار گفت: سازمان میراث فرهنگی برای ارائه آثار فرهنگی هنرمندان کشور از طریق حراج مخالفتی ندارد، بلکه حمایت هم می‌شوند. به گفته مشایی، هنرمندان ایرانی آثار فراوان و فاخری دارند که همیشه نباید در ایران باشد، بلکه باید به همگان عرضه شود. وی تصریح کرد: به علت کمبود اعتبار سازمان گردشگری به هیچ عنوان امکان خریداری همه آثار هنرمندان کشور وجود ندارد. رحیم مشایی در پایان از صادرات صنایع دستی کشورمان با هدف حمایت و پشتیبانی از تولید داخلی خبر داد.

سایت جام جم آنلاین:

مقدمات ثبت جهانی دماوند فراهم شد
جام جم آنلاین: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل، از فراهم شدن مقدمات اولیه اثر طبیعی و ملی قله دماوند به عنوان بام ایران برای ثبت جهانی در فهرست یونسکو خبر داد.

محمدرضا شیدفر در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: برخی موانع موجود از جمله بهره‌برداری معادن توسط برخی افراد در منطقه با مجوز قانونی اکنون با هماهنگی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در حال برطرف شدن و فعالیت آنان در این محدوده در حال لغو شدن است و این سازمان باید به‌طور جدی در این رابطه همکاری کند.

وی افزود: هرگونه ساخت و ساز جدید تا ارتفاع 2200 متری از سطح زمین در محدوده ارتفاعات قله دماوند نیز غیرقانونی و ممنوع اعلام شد و ضروری است مجوزهای بهره برداری از معادن بالادست لغو شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل تاکید کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران و به تبع آن سازمان میراث فرهنگی کشور، با توجه به موضوع ثبت جهانی قله دماوند و حساسیت‌های ویژه آن از سوی مسئولان سازمان یونسکو، اجازه صدور هیچ مجوزی برای ساخت و سازهای جدید و برداشت معادن در این محدوده را نمی‌دهد.

شیدفر با بیان این‌که به منظور فراهم کردن شرایط ثبت جهانی قله دماوند در یونسکو، مسئولان منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست و دوستداران طبیعت باید بیشتر همکاری و دقت نظر داشته باشند، خاطرنشان کرد: در مجموع 11 بند برای ثبت جهانی دماوند در یونسکو تعیین شده که تعدادی از این بندها اکنون رعایت و موارد دیگری هم وجود دارد که دستگاه‌های اجرایی باید در این خصوص و اهمیت موضوع ثبت جهانی اهتمام بیشتری داشته باشند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل یادآور شد: جلسه‌هایی در سطح مدیران استانی اکنون در حال برگزاری بوده و پرونده سازی برای ارسال موارد قانونی و درخواست یونسکو در حال انجام و تکمیل است.

قله دماوند و ارتفاعات آن به‌عنوان یکی از جاذبه‌های مهم کوهنوردی ایران و از مناطق شناخته شده جهانی پیش از این به عنوان نخستین اثرملی ایران ثبت شد.