X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

وبسایت مازندران بام ایران wWw.Mazandbam.IR

آپلود عکس

www.mazandbam.ir آدرس سایت


دیدگاه خود را اینجا بیان کنید تا از پیشنهادات و انتقاداتتان استفاده کنیم.


(مدیریت وبسایت مازندران بام ایران)


استان مازندران :

 

موقعیت جغرافیائی :

 

استان مازندران بین 35 درجه و 47 دقیقه تا 36 درجه و 35 دقیقه عرض شمالی  و 50 درجه و 34 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است . این استان در قسمت شمال مرکزی کشور واقع و از شمال به دریای مازندران ، از جنوب به استانهای تهران و سمنان ، از باختر و جنوب باختری به گیلان و قزوین و از خاور به استان گلستان محدود است . استان مازندران با مساحت 23756 کیلومتر مربع وسعت ، 46/1 درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است .بر اساس آخرین آمار جمعیت آن به  2823606 نفر می رسد .   

 

مازندران تنها استانی است که با سه محور هراز ، کندوان و سواد کوه با مرکز کشور مرتبط بوده و سه فرودگاه ساری ، نوشهر و رامسر ارتباط هوائی آن را با سایر نقاط برقرار ساخته و راه آهن سراسری از آن عبور می کند . علاوه بر ان جاده ساحلی از رامسر تا بابلسر به طول 220 کیلومتر و با فاصله 10 الی 300 متر از کنار دریا می گذرد .  

 

این استان در قسمت شمال مرکزی کشور واقع و از شمال به دریای مازندران ، از جنوب به استانهای تهران و سمنان ، از باختر و جنوب باختری به گیلان و قزوین و از خاور به استان گلستان محدود است  .تعداد16 شهرستان ، 46 شهر ، 43 بخش و 113 دهستان در استان مازندران وجود دارد که 43 درصد از شهرها در طول نوار ساحلی دریای مازندران واقع شده است . شهرستانهای این استان از شرق به غرب عبارتند از : گلوگاه ، بهشهر ، نکا ، ساری ، قائم شهر ، سواد کوه ، جویبار ، بابل ، آمل ، بابلسر ، محمود آباد ، نور ، نوشهر ، چالوس ، تنکابن و رامسر .استان مازندران با دارا بودن بیش از 840  جاذبه ی تاریخی ، طبیعی ، تفریحی ، زیارتی ، ورزشی و علمی و تحقیقی ، جزو استانهائی است که سالیانه گردشگران زیادی را به خود جلب می نماید . از مهمترین جاذبه های استان می توان به قله دماوند یا بام ایران به عنوان یک جاذبه بین المللی با 5671 متر ارتفاع ، به همراه بزرگترین دریاچه دنیا ( دریای خزر) ، 27  پارک جنگلی ، 9  منطقه حفاظت شده حیات وحش ، 12  آبشار مهم ، 10  دریاچه و صدها رودخانه و چشمه های آب معدنی سرد و گرم ، 4 تالاب ،  18  ییلاق با آب و هوای عالی ،  حدود 381  اثر تاریخی و ملی ثبت شده و 31  بازار قدیمی و سنتی اشاره کردجنگلهای مازندران بیش از یک میلیون هکتار مساحت دارد که مانند نوار سبزی ، دامنه های شمالی جبال البرز و کرانه دریای مازندران را پوشانده است . این نوار سبز کوهستانی در برخی نقاط استان فوق العاده به دریا نزدیک شده و در برخی از مناطق با دریا فاصله بیشتری دارد ، تا جائی که در برخی نقاط به کلی از نظر دور شده و زمینه را برای گسترش جلگه های حاصلخیز هموار و سر سبز فراهم نمود .