X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

وبسایت مازندران بام ایران wWw.Mazandbam.IR

آپلود عکس

www.mazandbam.ir آدرس سایت

دیدگاه خود را اینجا بیان کنید تا از پیشنهادات و انتقاداتتان استفاده کنیم.


(مدیریت وبسایت مازندران بام ایران)


جاده هراز یا پیچ و مهره


همانطور که می دانید جاده هراز یکی از ۴ محور دسترسی به نوار ساحلی شمال کشور (حاشیه دریای خزر) است. دریای خزر که سطح آن ۲۸ متر پایین تر از سطح آبهای آزاد جهان است، حداکثر ۱۰۲۵ متر عمق دارد و عمیقترین نقطه آن نیز به ایران نزدیکتر است (حوالی آستارا). محورهای منتهی به شمال: قزوین – رشت، کرج – چالوس، محور هراز و محور فیروزکوه می باشند. میگویند جاده چالوس چهارمین جاده زیبای جهان است ولی پیچهای خطرناکی دارد و شاید حدود ۹۰ درصد مسیر سبقت ممنوع باشد. در مقایسه با آن محور هراز پیچهای کمتری دارد ولی خطر ریزش کوه در آن بیشتر از جاده چالوس است و آنهم بخاطر پوشش گیاهی کمتر در مقایسه با محور چالوس است. برای رسیدن به محمودآباد (از مبدا اراک) محور هراز نزدیکترین راه است. فاصله محمودآباد تا اراک حدود ۴۸۰ کیلومتر است. حتما می دانید که در اعلام فاصله شهرها، فاصله مراکز آنها از هم مد نظر می باشد. در صورتی که قصد رفتن به محمودآباد را دارید، حتما اول از وضعیت راه اطلاع پیدا کنید که بتوانید برای پیمودن راه برنامه ریزی کنید. در صورت بسته بودن جاده هراز مجبور به استفاده از محورهای چالوس یا فیروزکوه هستید. در اینصورت طول مسیر شما حداقل ۱۰۰ کیلومتر بیشتر خواهد شد و در نتیجه زمان رانندگی شما حداقل یک ساعت بیشتر میشود که باعث افزایش خستگی و خواب آلودگی و خدای نکرده حادثه می شود.

جاده هراز مسیر تهران – جاجرود – رودهن – آبعلی – امامزاده هاشم – پلور – گزنک – آمل را تشکیل میدهد. فاصله آمل تا شهر ساحلی محمودآباد حدود ۲۵ کیلومتر است. در صورتی که از داخل شهر آمل عبور کنید مسافتی در حدود ۷ کیلومتر را طی خواهید کرد و این در حالی است که اگر از کمربندی آمل عبور کنید حدود ۱۲.۵ کیلومتر را باید طی کنید. البته استفاده از کمربندی این مزیت را داراست که مجبور به گذشتن از سرعت گیرها نیستید. بقول یکی از همکاران برای عبور از هر یک از شهرهای شمالی حداقل باید از ۶ سرعت گیر بگذرید! بعنوان مثال اگر از آمل به محمودآباد بیایید و بخواهید به نور بروید باید از ۱۱ سرعت گیر عبور کنید. از سمت شمال به تهران (که جمعه ها جاده یکطرفه میشود) تقریبا تا امامزاده هاشم سربالایی و از آن پس تا تهران سرپایینی است. این مسیر ۱۵ تونل دارد که از سمت شمال شماره گذاری شده اند و اطلاعات مربوط به آنها به شرح ذیل است:

شماره تونل

نام تونل

کیلومتر ؟ از جاده هراز

طول تونل(متر)

۱

لهاش

۳۷

۱۶۴

۲

سیاه بیشه

۳۸

۵۵۵

۳

دوآب

۴۴

۹۳

۴

گروازمال

۴۶

۵۹۸

۵

سیاه بند

۴۷

۳۲۸

۶

شکرا… رود

۴۷

۱۰۶

۷

احمد مال

۵۷

۳۷۱

۸

آیو

۵۸

۳۳۱

۹

نورانی

۶۰

۳۳۱

۱۰

وانا

۷۰

۱۴۵۰

۱۱

۸۷

۶۰۰

۱۲

۸۸

۱۰۰

۱۳

۹۱

۵۰۰

۱۴

۹۵

۱۰۰

۱۵

امامزاده هاشم

۱۰۸

۱۳۰۰

ضمنا در نزدیکی امامزاده هاشم نیز در حال حفر تونل میباشند. رعایت نکات ایمنی برای رانندگی در جاده های مذکور از قبیل مجهز بودن وسیله نقلیه به برف پاک کن و چراغهای سالم و در مواقع سرما و بارندگی به بخاری، زنجیر چرخ و لاستیک ها و ترمزهای سالم و رعایت حداکثر احتیاط الزامی است. سفرتون بی خطر