وبسایت مازندران بام ایران wWw.Mazandbam.IR

آپلود عکس

www.mazandbam.ir آدرس سایت

دیدگاه خود را اینجا بیان کنید تا از پیشنهادات و انتقاداتتان استفاده کنیم.


(مدیریت وبسایت مازندران بام ایران)بهنمیر یکی از شهرهای استان مازندران ((ایران)) است. این شهر در شهرستان بابلسر واقع شده‌است. در گذشته نام این شهر بهمن میر (بهمنمیر )بوده است که به مرور زمان بر اثر تلفظات مختلف به بهنمیر تغیر نام پیدا کرد. شهرداری بهنمیر ، شهرداری نوپائی هست. بهنمیر یکی از شهرهایی است که به دریا متصل است که هر ساله مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

بهنمیر در چهار راهی قرار دارد که از یک سو به بابلسر ، از سویی به بابل ، از سویی به کیاکلا و قائمشهر و از سوی دیگر به جویبار و ساری مرتبط می‌شود.بابلسر یکی از شهرهای استان مازندران ایران است.بابلسر با مساحت 1350 هکتار در مصب رودخانه بابلرود و در کرانه جنوبی دریای کاسپین و در 52 درجه و 39 دقیقه و 30 ثانیه طول جغرافیایی و 36 درجه و 43 دقیقه عرض جغرافیایی قرار دارد.

ناهمواریهای بابلسر:
از نظر توپوگرافی بابلسر تماما در بخش جلگه‌ای و در موقعیت ساحلی قرار دارد و به لحاظ ناهمواری عوارض برجسته توپو گرافیک در آن مشاهده نمی‌شود. تقریباً مسطح بوده و با شیب ملایمی از طرف رشته کوههای البرز به سوی دریای کاسپین امتداد دارد. ارتفاع شهر هفت‌‌‌ متر بالاتر از سطح دریای کاسپین و 21 متر پایین تر از سطح دریاهای آزاد قرار دارد. سطح شهرستان بابلسر را دشت فرا گرفته است و بجز ناحیه ساحلی و اراضی مجاور رودخانه بابلرود سایر اراضی شهرستان دارای شیب 1 تا 3 درصد است.

نام:
نام قدیم آن مشهدسر بوده‌است. به قولی این نام از آن رو بر این شهر نهاده شده بود که مردم ناحیه غرب مازندران کنونی برای سفر به مشهد مقدس از این شهر سوار بر کشتی شده و به شرق دریای کاسپین می‌رفتند و از آنجا مسیر خود را از راه خشکی به مشهد مقدس ادامه می‌دادند. قول دیگر آن است که از آنجا که مدفن سر مبارک امامزاده ابراهیم در این شهر می‌باشد این نام بر آن نهاده شده‌است. یعنی محل شهادت سر. بدن ایشان در آمل مدفون است.

گردشگری:
ساختمان سازمان مرکزی دانشگاه مازندران یکی از قدیمی‌ترین (و تا چند سال گذشته بلندترین) ساختمانهای این شهر است که در زمان‌های گذشته به‌عنوان استراحتگاه تابستانی رضاشاه و محمدرضاشاه پهلوی مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است.
رودخانه بابلرود از میان شهر بابلسر می‌گذرد. وجود این رودخانه یکی از دلایل جذابیت این شهر در بین شهرهای مازندران برای گردشگران و حتی خود مازندرانی‌ها است. چرا که هیچکدام از رودهای جاری در استان مازندران امکانات رفاهی مشابه بابلرود در بابلسر (مانند قایق‌های تفریحی و...) ندارند.

این رود یکی از رودخانه‌های مهم کشور است که از ارتفاعات البرز در جنوب شهر بابل سر چشمه گرفته و در شهرستان بابلسر به دریا می‌ریزد و شهر بابلسر را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند.

آرامش رود در محل اتصال به دریا آرامشی را به آب بخشیده و همگام با جزر و مد دریا آب آن نیز دارای سطح ارتفاع متغیر می‌باشد. دو پل زیبای تاریخی نیز دو طرف شهر را به هم متصل می‌کند. در حال حاضر پارک‌های اطراف رود و اسکله‌های قایق‌های مختلف در دو طرف آن در روزهای تعطیل سال میلیونها گردشگر را به خود جذب می‌نماید. رودخانه بابلرود در بابلسر به خاطر شرائط ویژه طبیعی و مجاورت با تفریحگاهها، اقامتگاهها و اماکن پذیرائی بسیار مناسب جهت برنامه ریزی برای ساخت اسکله‌های تفریحی برای قایقهای تندرو مساعد است. کرانه‌های زیبای بابلرود در بابلسر با درختان سر به فلک کشیده جلوه بی نظیری را در تمام طول سال به نمایش میگذارد. علاوه بر استفاده تفریگاهی، این رود برای ورزشهای آبی نظیر اسکی روی آب و قایقرانی در کلاسهای مختلف نیز مناسب می‌باشد.

یکی از مکان‌های مهم گردشگری در بابلسر، اسکله ساحلی آن است که هر ساله تعداد زیادی از مسافران را به خاطر زیبایی بی نظیرش؛ آنها را به طرف خود جذب می‌کند. البته این اسکله جنبه تجاری ندارد و بیشتر به عنوان یکی از مکان‌های گردشگری مورد استقبال قرار می‌گیرد. همچنین در مقابل این اسکله، از سنگهایی به عنوان موج شکن بهره گرفته شده‌است که در نوع خود بسیار زیبا می‌باشد. یکی از دلایل بهره گیری از این موج شکن‌ها، جلوگیری از نفوذ آب در قسمتی از منطقه و پارک نزدیک آن می‌باشد. از نکات قابل توجه در شهر بابلسر، پل اصلی آن مشهور به پل فلزی است. این پل که از دور دست جلوه زیبایی به شهر بخشیده‌است، یکی از اتصالات مهم بین مشرق و مغرب بابلسر است. این پل در سال 1313 و به دست آلمانها به احداث رسیده‌است.

از دیگر عواملی که باعث جذب توریست در این شهر شده است، برپایی جشنواره ی مجسمه های شنی در این شهر است. جشنواره ی مجسمه های شنی اولین بار در مرداد ماه 1384 در کشور و در بابلسر برگزار شد که گردشگران زیادی حتی از خارج کشور برای دیدن این نمایشگاه وارد شهر شدند. از آن پس همه ساله و در فصل تابستان، این نمایشگاه در بابلسر برگزار می شود و هنرمندان در آن آثار خود را به نمایش می گذارند.

دانشگاهها:
سازمان مرکزی دانشگاه مازندران به همراه دانشکده‌های علوم انسانی و اجتماعی وهنرومعماری و علوم پایه در این شهر قرار دارد.